Elvis Presleys Private Jet Uberørt siden 62 ′ Auktioneres efter 35 år | Et kig på Jet Interior vil få dine hofter til at rocke — 2024

Hvilken Film Skal Man Se?

Elvis Presley købte en Lockheed JetStar fra 1962, han havde store planer for sit private fly. Når alt kommer til alt, når du har penge til dit eget fly, kan du lige så godt gå all-out med tilpasningen. Presley havde også en tilpasset guld Cadillac, som han havde udstyret til en værdi af omkring $ 490.000 i nutidens dollars, så han vidste en ting eller to om detaljer.

Elvis Presley Private Jet

De nygifte Elvis og Priscilla Presley, der mødtes, mens Elvis var i hæren, forbereder sig på at gå ombord på deres private jetfly efter deres bryllup på Aladdin Resort and Casino i Las Vegas.

Nu da Elvis begyndte sin forretning med planmakeren, var Lockheed Jetstar anderledes; få berømtheder havde private jetfly i begyndelsen af ​​1960'erne, og Presley havde til hensigt at dele det med sin far. Han ønskede, at hver tomme af flyet skulle være perfekt - og da han bestilte flyet, indeholdt papirarbejdet omhyggeligt skrevne noter med Presleys anmodede opgraderinger til interiøret. Disse opgraderinger omfattede 'guldfarvet hardware, træværk, indlæg, røde fløjlsæder og rødt tæppe', ifølge New Live Auctioneers. Der var også et smukt elektronisk display, der viste tid, temperatur, højde og ægte lufthastighed.

Det rummelige interiør ser helt sikkert dateret ud, men træpanelerne føjer til lokken. Det er bestemt rummeligt, og vi kan ikke forestille os, hvordan det ville være at sidde i et af de røde fløjlsæder - eller besøge Royal Commode, som også har noget rødt læderfor (dog heldigvis ikke på selve tronen).

Liveauktionere

'Vi her på GWS Auctions håber virkelig, at dette stykke ender, hvor fansen kan nyde det,' skrev en kvinde, der hævdede at være GWS-repræsentant på webstedets Google Fotos-side. ”Vi har stor respekt for Presley-familien og er absolut beærede over at håndtere denne auktion. Det vil blive håndteret med nåde og professionalisme for at ære Kongen. For at kontrollere ægtheden af ​​partiet (ikke at der er mange falske private fly, der flyder rundt) inkluderede auktionshuset Elvis's instruktioner, underskrevet af den legendariske musiker selv. Dette var ikke Elvis's eneste fly, men det er det eneste af hans tre fly, der stadig er privatejet. Ifølge auktionshuset har det siddet i årtier, og det er i nøjagtig samme tilstand i dag som den dag, hvor Presley døde.

Dette udaterede filfoto fra GWS Auctions, Inc. viser det indre af en privat jet, der engang var ejet af Elvis Presley på en landingsbane i New Mexico. Flyet er blevet auktioneret efter at have siddet på en landingsbane i New Mexico i 35 år. Flyet solgte for $ 430.000 $ lørdag den 27. maj 2017 ved en Agoura Hills, Californien, begivenhed med berømthedsmemorabilia, sagde GWS Auctions Inc. - GWS Auctions, Inc | AP | Fil

På det tidspunkt var Lockheed JetStar en af ​​de største forretningsfly i sin klasse, da den kunne rumme 10 passagerer (plus 2 besætningsmedlemmer). Flere JetStars er stadig i stand til at flyve, men Elvis's private model er ikke blandt dem; det mangler begge motorer, så enhver potentiel køber bliver nødt til at gøre noget ret stort arbejde for at få det af jorden. Så igen ville få købere nogensinde drømme om faktisk at flyve Elvis's jet. Det er en del af rock and roll-historien, og selvom det utvivlsomt er en behagelig tur, er det hellig grund for nogen af ​​The Kings fans ...

Under alle omstændigheder købte nogen det på en Californien auktion den 27. maj for en kæmpestor $ 430.000 - flere hundrede tusind dollars over den forventede salgspris. På dette tidspunkt er køberen ikke blevet afsløret, og vi er ikke sikre på, om flyet vil blive fløjet, kørt eller sendt til dets ejer. Hvis den nye ejer gendanner flyet, estimerer auktionsfirmaet, at han (eller hun) kan tjene millioner på en videresalg. Klik på NÆSTE for at se flere billeder af 'King's' -planet ...

Sider:Side1 Side2
Hvilken Film Skal Man Se?